15 בפבר׳ 2012

אורגני ללא פיקוח

  באמת שאני מנסה להיות ילד טוב...אחרי כמעט שנתיים מאז הניסיון האחרון שלי להכניס את ' ירק פרא' למסלול האורגני הרשמי, בימים האחרונים ניסיתי שוב.  חשוב להסביר, שניסיון מבחינתי, מתחיל עוד 'מתחת לקו', דהיינו- בתחושות שלי ובהתחברות לרעיון ולדרך בה מתרחש הפיקוח והחברות בגופים השונים.  אין ומעולם לא היה לי ויכוח על חשיבות הבדיקות או על עצם קיומם של הארגון לחקלאות ביולוגית אורגנית (זה שמו המלא) ושל חברות הפיקוח.  אני מבין שלא כל אדם יכול להיות בקשר ישיר עם החקלאי שמגדל את הירקות שלו ולבדוק את דרכיו.  וכדי לעזור, מסמיך אותו אדם את ידי חברות הפיקוח שיעשו עבורו את המלאכה.  אמנם מדובר בעוד גורם מתווך, שסותר במשהו את המרכיב הסביבתי שבאורגניות, אבל לדעתי מדובר בפשרה סבירה.
'ירק פרא' הוקם כמיזם של חקלאות ישירה ומקומית, שמתיימר ליצור סביבו קהילה תומכת ושותפה.  ככזה, הוא למעשה הופך את כל גורמי הביניים למיותרים.  החברים בו מכירים אותי על כל אמונותי ודרכי ומוזמנים תמיד לשאול ואפילו להגיע ולראות במו עיניהם וחושיהם.  אז למה אני בכל זאת מנסה להיכנס למועדון האורגני הרשמי?  התשובה לא תמיד ברורה לי באמת.  אני חושב שהיא מזכירה קצת את תחום הביטוח: "טוב שיהיה..."
אלא שלצערי לא מדובר רק בהסכמתי.  גם התשלום, שהוא אחד מהסיבות לתמחור הגבוה יותר של האורגני, הוא לא הסיבה שלי לעצור שוב את התהליך, עוד לפני ה'דלת'.
ביורוקרטיה.  מילה מאוד לא אורגנית לדעתי, שמתרגמת את כל מה שמאוד חשוב לבדוק, (כמו- שאריות חומרים באדמה או מרחקי מינימום משדות קונבנציונלים), למושגים שנותנים תחושה של מסמך משפטי... 
זה לא שחלילה אני מחפש קיצורי דרך או הקלות - נהפוך הוא, מי שמלווה אותי מתחילת הדרך עד כה, יודע שהבחירות שלי מחמירות הרבה יותר מהדרישות האורגניות.  לדוגמא: ההחלטה להמנע משימוש בכל חומר שהוא, כולל את המותרים בחקלאות האורגני, שתובעת מחיר יקר של פחת לא פעם.  כשמצאתי את עצמי שוב, ניצב מול אבסורדים הנגזרים מהשורות המנוסחות בשפה קצת תלושה מהשטח, נזכרתי למה לא עשיתי את זה עד כה.  אם צריך לבדוק את האדמה - תבדקו!  אם צריך למדוד את המרחקים משדות אחרים - תמדדו!  אם ימצא פרט כלשהו שידרוש המתנה - נחכה!  באופן עקרוני, ברגעים אלו כבר הייתי אמור לקבל את תו החקלאות האורגנית, אם הייתי מתחיל בתהליך לפני כמעט שנתיים.  אז לא הסכמתי, מאחר ולא השלמתי עם העובדה, שלא די בבדיקות הטכניות של האדמה, אלא שהפרוצדורה מתחילה רק מיום ההצטרפות לפיקוח, מטעמים ביורוקרטיים.  והנה היום, אני שוב לא מוכן להשלים עם ביורוקרטיה דומה.  כזאת שמספרת לי, שאם השדה היה 'לא מטופל', אפשר היה לקצר את זמן ההמתנה, בעוד ה'טיפול' שלי לא נחשב...  אני לא רוצה להלאות בפרטי הביורוקרטיה, אלא בעצם קיומה.  אני מתעקש לשמור על העיקרון של הקשר הישיר ולשבור את הראש במציאות הדרך להשבת האמון בין הקהילה לחקלאי.  אולי אני קצת דון קישוט, אבל משוכנע שלא מספיק לקבל חותמות ולעמוד בצורה טכנית בכללים האורגניים.  אני מבין שאותם אמון וקשר ישיר, הם היסוד הרעיוני והאידאולוגי של האורגניות והמזון הטוב ומוכן אפילו להקריב את התווים והחותמות למיניהם למענם.  אני מרגיש ש"אורגני" הוא תיאור קטן וטכני מדי עבור 'ירק פרא' ולמרות הבחירה להיפרד סופית מדרך המלך', אני מעדיף להמשיך ולחפש את השביל המתאים לו.

ולמרות שטרם התגבשה הקהילה הישירה של 'ירק פרא', אני מתמלא אט אט בתחושה, שנוצרת מודעות מסוג נוסף.  לא מעט חברים בקהילת 'מזון טוב' למשל, מביעים את אמונם ומצרפים לסל הירקות שלהם גם מתוצרת 'ירק פרא'.  הם יודעים שמדובר בירקות 'אורגניים ללא פיקוח', מאחר וזה מצויין עבורם בהערות שבהזמנה.  זה המקום להודות לכל אחד מהם!
גם תובנות רחבות יותר, שמקיפות עוד גורמים, כגון; מקומיות , קיימות ואורגניות מחשבתית, מופיעות יותר ויותר.  דוגמא לכך, ניתן למצוא במאמר המצויין שפרסם לאחרונה אורי מאיר-צ'יזיק, באתר המצויין גם הוא 'בידיים'.  במאמר מסקר נוגע אורי גם בנקודה הזו ממש ומאיר את המיתוג האורגני ביחס לתפיסת המזון הרחבה.
אמנם אחד היתרונות של המזון האורגניים הוא החוסר שבו דווקא (של חומרים כימיים), אבל קצת נמאס לי ל'התהדר' בתאור "אורגני ללא פיקוח".  ולמרות שקצת קשה לסכם במילה אחת את כל תפיסת העולם והשדה שלי, אני חושב ש'ירק פרא' ראוי לתואר משלו.  ולו בגלל שהוא הרבה יותר מאורגני, כי אין בו שימוש בחומרים חיצוניים בכלל!  לדעתי, ישנם אלו שרואים בחומרים הנמצאים בשימוש בחקלאות האורגנית הרגילה, מיותרים בתפריט המזון שלהם.
הפיקוח ניתן לחברות שזו עבודתם, אבל להזכירנו - הם עושות זאת בשם הצרכנים שלא פנויים לכך בעצמם.  בזאת אני מזמין כל אחד ואחת, להשיב לידיו את הפיקוח, למצוא באתר הזה ממש את כל המידע והפילוסופיה שלי ולהגיע מתי שרק מתחשק לו/לה, כדי לבדוק בעצמו/ה!
ובאותה הזדמנות ממש, אשמח מאוד לקבל רעיונות למילה שתיטיב לתאר את סוג החקלאות והמערכת החברתית-שיתופית של 'ירק פרא'.  קצת קטן לנו במילה "אורגני"....אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה