10 בפבר׳ 2010

ביקור כיתות ד' בחווה

  בבית הספר היסודי של המועצה האיזורית (יואב), ישנו נושא אותו לומדים ילדי כיתות ד', הנקרא- 'הישוב שלי'.  אני לא מכיר מספיק טוב את כל פרטי הנושא, כי רק לאחרונה נחשפתי לצד המעשי יותר שלו- הביקור בישובים.
על מנת להכיר מקרוב וקצת יותר טוב, את ישובי המועצה האיזורית ממנה באים הילדים, נוסעות כל הכיתות בשכבה בכל פעם לישוב אחר ומבקרות בו במספר נקודות ברוטציה.  השנה, פנתה אלי אמא לאחד מילדי הכפר ושאלה אם אוכל ל'היות' אחת מ-3 הנקודות בישוב.  עניתי בחיוב בשמחה!

וכך, כעבור שבועות ספורים, בבוקר יום חורף שמשי, מצאתי את עצמי מוביל נחש של ילדים מקסימים, מלאי אנרגיה וסקרנות, בין שבילי הערוגות.  אמנם היה לי אתגר לא קל בכלל לנסות ולהכניס עולם ומלואו לתוך 20 דקות בכל פעם, אבל איכשהו הדברים הסתדרו...

גיליתי שלא מעט מהילדים כבר יודע די הרבה על ענייני איכות הסביבה וירקות אורגניים.  יחד עם זאת, למרות הדחף העז להעביר את המסר של האדמה והסביבה בהמון מילים, השתדלתי לאפשר להם להבין את הדברים דרך מה שהם רואים, שומעים, מריחים ונוגעים.  אני לא חושב שהצלחתי לבנות אפילו נושא אחד כמו שצריך, אבל די לי בסיכוי שמשהו מכל החוויה הזאת נגעה בנימי נפשם.

כעבור כמה ימים, 3 בני כיתה ד' מהכפר, בחרו להשלים את משימתם בנושא 'הישוב שלי' אצלי - יום עבודה.  אז בהתחלה עישבנו את אחת הערוגות וכשהתחיל לטפטף, נכנסנו לסככה ומילאנו מגש הנבטה בזרעים; כרוב, כרובית, כלרבי ולפת.  כל אחד מהם קיבל שלט קטנטן, ועליו הפרטים: מספר השורות שנזרעו, הסוג, התאריך ושם מי שזרע אותו.  מאוחר יותר, כשהם הודיעו לי שהם רוצים להגיע שוב כעבור שבוע (בלי שום קשר לעבודה בבית הספר), שמחתי והצעתי שילוו את הזרעים שטמנו, משלב מגש ההנבטה ועד לשלב מגש הסלטים... קטפנו קצת מנגולד וסלרי לאמא, שתכין סלט מאוד טעים לשבת ולסיום גזמנו שיח ברוקולי שהותקף קשות על ידי כנימות.  לא הספקנו הרבה, אבל לשעתיים שהוקצבו לעניין, זה הספיק.  והכי חשוב, כולם חזרו עם מלא בוץ בנעליים!

שתילות חדשות מילאו את מעט הערוגות הבתוליות- בקרוב סרטון מהסתיו האחרון, המציג 'מסע' שתילות שעשיתי במקום.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה